OPG Property Professionals

Wróć do listy klientów

OFF Piotrkowska Center rozmawia z Libeskindem. Relacja z konferencji Miasto 2.0 REWITALIZACJA + BIZNES

Temat rekultywacji przestrzeni miejskich w Polsce jest aktualny, jak nigdy dotąd. O tym, jak architektura z najwyższej światowej półki może odmienić Łódź, rozmawiali uczestnicy zakończonej niedawno konferencji Miasto 2.0 REWITALIZACJA + BIZNES. Gościem honorowym wydarzenia był Daniel Libeskind, światowej sławy architekt urodzony w mieście włókniarzy.

Idea, jaka towarzyszyła konferencji, to otwarty dialog na temat koncepcji przestrzennych zmian w tkance miasta, skutecznych sposobów na ich realizację oraz udziału biznesu w całym tym procesie. Poprzez zaangażowanie różnych środowisk mających wpływ na kształt Łodzi, organizatorzy wydarzenia zachęcali do refleksji nad perspektywami dla rewitalizacji miejskiej przestrzeni.

W wypowiedzi otwierającej konferencję, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreślała znaczenie współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym.

Proces rewitalizacji w Łodzi już trwa i wkracza w kolejną fazę. Po etapie poszukiwania środków finansowych – także z funduszy unijnych – oraz pracach projektowych, przychodzi również refleksja całościowa, w jaki sposób urządzić miasto przyjazne do życia i pracy. W tej dyskusji jest również miejsce dla biznesu, który może skutecznie wspierać ten proces poprzez zagospodarowanie i aranżację kolejnych przestrzeni służących pracy, kulturze czy rozrywce.


Detal, który ma znaczenie

W momencie, gdy w Łodzi coraz szybciej przybywa kolejnych, nowoczesnych przestrzeni biurowych i handlowych, nasuwa się dość naturalne pytanie: co zrobić, aby w chwili dynamicznego rozwoju nie zatracić tożsamości miejsca? Jak nowe wkomponować w to, co już jest – zabytkowe kamienice czy fabryczne kompleksy z charakterystycznej, łódzkiej czerwonej cegły?

Odpowiedzią na powyższe pytania ma być „Specjalna Strefa Detalu”. Projekt z obszaru partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada realizację punktowych inwestycji o wyjątkowym charakterze i funkcjonalności, nawiązujących bliski dialog z duchem Łodzi. Współfinansowanie ze środków publicznych ma objąć wzbogacenie projektów o architektoniczne detale. A te opracują uznani architekci z Polski i z całego świata.

Andrzej Walczak, Prezes Grupy Kapitałowej Atlas, podkreślił, iż poprzez dbałość o detal oraz architekturę z najwyższej światowej półki, miasto ma szansę wykorzystać ogromny potencjał społeczno-ekonomiczny.

O ile celem rozwoju gospodarczego Łodzi jest zapewnienie miastu miejsca w świecie, to celem odnowy kulturalnej i odbudowy tożsamości jest znalezienie w Łodzi miejsca dla świata. Czy nie takie właśnie powinny być główne założenia do projektowania tego, co zwykło się nazywać miastem marzeń?

„W tworzeniu nowych budynków musi chodzić o coś więcej, niż tylko o pieniądze

Pierwszą osobą, jaką udało się namówić do udziału w projekcie, jest Daniel Libeskind – urodzony w Łodzi, światowej sławy architekt, twórca projektów m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie, Centrum Absolwentów Uczelni Wyższych w Londynie czy projektu zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku. Libeskind zaprezentował koncepcję budynku Łódź Architecture Center, który ma stanąć u zbiegu ulic Włókienniczej i Kilińskiego. W miejscu tym mają się odbywać wystawy, konferencje i wydarzenie o charakterze społeczno-kulturalnym.

W tworzeniu nowych budynków musi chodzić o coś więcej, niż tylko o pieniądze. Nasz projekt architektoniczny przypomina nieco silnik, i jak każdy silnik, musi być czymś napędzany. Tym paliwem będą ludzie, dla których nasza przestrzeń pozostanie w pełni otwarta. (…) Łódź jest wyjątkowym miastem. Kryje w sobie niesamowitą energię, kreatywnego ducha, który podąża własnym ścieżkami. Wydaje mi się, że Łódź może należeć do czołówki najbardziej rozpoznawalnych metropolii w Europie. Potrzebna jest tylko nieduża zmiana. Naszym projektem chcemy zasiać ziarno, które zakiełkuje w przyszłości.

Słynny architekt wziął także udział w dyskusji z przedstawicielami czołowych firm obecnych na łódzkim rynku nieruchomości – Ghelamco, Echo Investment oraz OPG Property Professionals. Michał Styś, pomysłodawca przestrzeni OFF Piotrkowska Center, podkreślał znaczenie związku architektury i biznesu.

Architektura ponownie ma szansę stać się elementem wspólnej tożsamości jej użytkowników, a w konsekwencji – przyczynić się do rewitalizacji i przewagi konkurencyjnej miejsc oraz całych miast. Jeśli przyciągniesz ludzi, przyciągniesz biznes. Nigdy na odwrót. (…) Dobrze przemyślane przedsięwzięcia napędzają kolejne, z korzyścią dla przestrzeni miasta i znajdujących się w niej podmiotów. OFF Piotrkowska Center nie wyrugowała ulicy Piotrkowskiej z ludzi – wręcz przeciwnie, sprawiła, że jest ich tam więcej, wzbogacając przestrzeń w całkowicie nowy sposób. Mam nadzieję, że projekt Pana Libeskinda przyniesie Łodzi nowy efekt Bilbao!


O konferencji

Konferencję Miasto 2.0 REWITALIZACJA + BIZNES, odbywającą się w dniach 12-13 kwietnia, zorganizował Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.