Rusztowania jezdne – niezbędne wyposażanie ekip budowlanych

Branża budowlana nieodzownie łączy się z pracą na wysokości. Układanie instalacji wentylacyjnej, malowanie wysokich hal czy konserwacja elewacji na wyższych kondygnacjach, to tylko niektóre z zadań ekip budowlanych, które wymagają użycia odpowiedniej drabiny, pomostu lub rusztowania. Te ostatnie w wersji jezdnej, dzięki lekkiej konstrukcji i mobilności, świetnie sprawdzają się zarówno wewnątrz budynków, jak i na nierównym podłożu naturalnym. Co decyduje o ich wartości użytkowej?

Prace wymagające dostępu do miejsc położonych wysoko nad podłożem prowadzone mogą być z pomocą różnorodnych urządzeń. Często, kiedy zadanie jest jednorazowe i trwa zaledwie kilka minut, wystarczy prosta drabina przystawna lub wolnostojąca (fot.1). W przypadku jednak, gdy istotą prac wykonawczych jest ciągłe przebywanie na wysokości oraz konieczność systematycznego przemieszczania się wzdłuż objętej pracami ściany, należy sięgnąć po bardziej ergonomiczne i bezpieczniejsze rozwiązania. Do takich z pewnością należą rusztowania jezdne.

 

Bezpieczeństwo – nośny temat

Kwestii zabezpieczeń nie warto lekceważyć – jak informują statystyki Państwowej Inspekcji Pracy, średnio 60% wszystkich wypadków w sektorze budowlanym to upadki z dachów i rusztowań. Upadki z wysokości są też najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym na placach budowy w tej branży. Sytuacja powoli jednak zaczyna się poprawiać i od kilku sezonów obserwujemy systematyczny spadek zarówno liczby wszystkich wypadków, jak i tych ze skutkiem śmiertelnym.

LP

BRANŻA BUDOWLANA

2012

2013

2014

2015

2016

1.

Wypadki ogółem

8145

6712

6265

5776

5468

2.

Wypadki śmiertelne

82

71

55

69

51

 

Najczęstsze przyczyny wypadków przy pacy są od lat niezmiennie i należą do nich nieprzestrzeganie przez pracowników podstawowych zasad BHP oraz niedostatki w jakości i technologii stosowanych rusztowań. Jak zatem unikać niebezpiecznych sytuacji? – Podstawą bezpieczeństwa prac z wykorzystaniem rusztowań jest prawidłowo zmontowana konstrukcja oraz stosowanie wskazanych przez producenta zabezpieczeń. Do każdego rusztowania musi być dołączona instrukcja obsługi, która jasno i precyzyjnie określa poszczególne etapy prac montażowych oraz dopuszczalną nośność urządzenia – podkreśla Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, pioniera na rynku drabin, pomostów i rusztowań. – W wyborze odpowiedniej konstrukcji pomóc mogą markowe rozwiązania, których właściwości potwierdzają niezależne instytucje badawczo-kontrolne. Takimi rozwiązaniami są rusztowania z serii STABILO Professional, które posiadają rygorystyczny atest niemieckiego Stowarzyszenia Kontroli Technicznej TÜV. Potwierdza on, że rusztowania zachowują nośność 200 kg/m2, nawet w najbardziej intensywnym użytkowaniu, typowym dla pracy profesjonalistów – dodaje.

 

Funkcjonalność przede wszystkim

Przeszkolony i ubezpieczony wykonawca to skuteczny wykonawca. Zwłaszcza, kiedy otaczają go wysoce funkcjonalne rozwiązania. Nowoczesne rusztowania jezdne, są w stanie zaoferować naprawdę wiele – zarówno w kwestii usprawniania prac, jak też transportu i obsługi urządzeń w miejscu wykorzystania. Urządzenia te są lekkie, a dzięki opatentowanemu systemowi połączeń zaciskowych – proste i szybkie w montażu (fot.2). Niewielkie elementy składowe, z jakich zazwyczaj zbudowane jest rusztowania jezdne, umożliwiają natomiast transport mniejszych konstrukcji nawet w samochodach typu combi, co stanowi wyjątkową wartość dla często przemieszczających się ekip budowlanych. Wyposażone w rolki jezdne, zmontowane już konstrukcje, dają się z łatwością przemieszczać wzdłuż objętej pracami ściany lub wewnątrz hal sportowych, także dzięki stabilizatorowi teleskopowemu z wbudowanym elementem przesuwnym (fot.3). Tu fachowcy rekomendują wykorzystanie rolek z powłoką gumową, która chronić będzie parkietowe podłoże hal sportowo-widowiskowych.

Wybierając rusztowanie jezdne warto zwrócić także uwagę na elastyczną możliwość zmiany wysokości pomostów roboczych, wyposażonych w klapy. W dobrych modelach można to robić już co 25 cm bez konieczność demontażu innych elementów (fot.4).

 

Stabilność bez kompromisów

Podstawą bezpieczeństwa pracy na rusztowaniu jest jego stabilność oraz wytrzymałość na, często niesprzyjające, warunki otoczenia. Na co zatem warto zwracać uwagę podczas zakupu? – Z uwagi na fakt, że rusztowania są konstrukcją wznoszoną z wielu elementów, w pierwszej kolejności musimy przyjrzeć się systemowi ich połączeń, który powinien być solidny i trwały. Konstruktorzy KRAUSE opracowali system zaciskowych połączeń kształtowych, dzięki któremu konstrukcje rusztowań są zwarte i wyróżniają się niezwykłą stabilnością, zarówno na nierównym podłożu, jak i w trudnych warunkach atmosferycznych. Ponadto, prowadzone badania statyczne i wytrzymałościowe precyzyjnie określają, które konstrukcje muszą być wyposażone w stabilizatory oraz podpory zabezpieczające (fot.5). Są one wówczas obowiązkowym elementem wyposażenia, na który warto zwrócić uwagę. Przydatne mogą okazać się także ciężarki balastowe, które w odpowiedni sposób pozwolą obciążyć zarówno sam stabilizator, jak i podpory, zwiększając tym samym stabilność całego rusztowania – wyjaśnia Marek Banach.

 

Solidne rusztowanie to podstawa wszelkich prac remontowo-budowlanych, zatem o jego wyborze nie może stanowić niska cena, a wysoka jakość zarówno samych materiałów, jak i wykonania konstrukcji.