Poradnik wykonawcy: prace terminowe w trybie express. Część 1 – produkty do wykonywania jastrychu

Początek listopada, a tym samym zbliżający się koniec sezonu budowlanego to, wbrew aurze, jeden z najgorętszych okresów w kalendarzach profesjonalnych wykonawców. Napięty harmonogram zadań, walka z niesprzyjającą pogodą, a do tego wymagania klientów, którzy oczekują, poza wysoką jakością wykonania, maksymalnego skrócenia czasu trwania prac – to często nie lada kłopot. Dziś podpowiadamy, jak dobrać szybkowiążące zaprawy do jastrychów, które pozwolą w mgnieniu oka przejść do kolejnych etapów wykonawczych.

Wykonywanie tradycyjnych jastrychów, zwłaszcza podczas prac terminowych, to duże wyzwanie dla każdego wykonawcy, działającego nie tylko pod presją czasu, ale i pod naciskiem inwestora. To właśnie ze względu na długi czas schnięcia jastrychów cementowych, który może wynieść nawet od 4 do 10 tygodni (do momentu uzyskania wymaganego poziomu wilgotności 2%), ten etap najczęściej zagraża terminowemu wykonaniu projektu. Dlatego, gdy czas nagli, warto postawić na systemy szybkiej budowy, które pozwolą na przejście do kolejnych zadań nawet po 4 godzinach. Jak to możliwe?

Garść teorii

To, co w największym stopniu decyduje o wydłużonym czasie schnięcia standardowych jastrychów cementowych to skład chemiczny wybranej mieszanki. Proces wiązania rozpoczyna się po dodaniu określonej ilości wody zarobowej, która w świeżej zaprawie jest większa niż ilość potrzebna do końcowego procesu wiązania cementu – tak zwanej hydratacji. To bezpośrednia przyczyna długiego okresu oczekiwania na wyschnięcie standardowych jastrychów cementowych.

- To, co odróżnia spoiwa jastrychowe szybkowiążące od tradycyjnych rozwiązań to przede wszystkim struktura mieszanki. Bardzo drobno zmielony cement, którego powierzchnia w porównaniu do standardowych rozwiązań jest wielokrotnie większa oraz użycie wyselekcjonowanych dodatków modyfikujących pozwala na szybką krystalizację nadmiaru wody. W konsekwencji, spoiwa reagują błyskawicznie oraz na etapie hydratacji zużywają znacznie większą ilość wody. Jej nadmiar wiązany jest przez specjalne dodatki lub odparowuje w ciągu pierwszych dni po nałożeniu jastrychu – wyjaśnia Daria Bielska-Muszalik, ekspert firmy Sopro.

Intensywne badania nad właściwościami produktów do prac terminowych, zaowocowały powstaniem niezwykle szybkich produktów do wykonywania jastrychu.

Jastrych z Sopro Rapidur M1

Sopro Rapidur® M1 to ulepszona tworzywem sztucznym, gotowa, sucha zaprawa do wytwarzania szybkowiążących i szybkodojrzewających ­jastrychów cementowych, której frakcja kruszywa mieści się w przedziale 0-8 mm. Użycie Sopro Rapidur M1 gwarantuje osiągnięcie wilgotności na poziomie 2% wag. zaledwie po 1 dniu, zaś układanie płytek ceramicznych możliwe jest po ok. 4 godzinach. Montaż podatnych na odkształcenia płyt z kamienia naturalnego i sztucznego można rozpocząć po ok. 24 godzinach, a bardzo szczelne okładziny podłogowe jak np. linoleum, PVC itd., mogą być układane na jastrychu najwcześniej po osiągnieciu wilgotności  2,0% wag. (jastrych nieogrzewany) i  1,8% wag. (ogrzewany). Takie przyspieszenie prac przekłada się na zaoszczędzenie minimum trzech tygodni w stosunku do jastrychów tradycyjnych.

Gdy mimo upływającego czasu, pogoda jeszcze sprzyja wykonawcom, Rapidur® M1 sprawdzi się również podczas terminowych prac zewnętrznych – doskonale poradzi sobie z szybkim osadzaniem słupków ogrodzeniowych, wykonaniem płyt chodnikowych i małych betonowych powierzchni, osadzaniem krawężników oraz wykonywaniem wymagających prac renowacyjnych. Zaprawa nadaje się również do wykonania jastrychów ogrzewanych o maksymalnej temperaturze czynnika grzewczego +65°C.

Gdy czasu jest więcej - Sopro Rapidur® B5 oraz Sopro Rapidur® M5

W przypadku, gdy czas oddania realizacji jest nieco dłuższy, ale nadal nie możemy pozwolić sobie na wielotygodniowy przestój prac, warto skorzystać z produktów, które pozwolą przejść do kolejnych etapów wykonawczych w ciągu kilkunastu godzin.

Mając do dyspozycji zaledwie 24 godziny, postawmy na jastrych, który nie tylko sprosta krótkiemu terminowi wykonania, ale zapewni uzyskanie trwałego i stabilnego podłoża, przygotowanego do kolejnych etapów prac glazurniczych. Jastrychy wykonane przy użyciu Sopro Rapidur® M5 są gotowe do układania płytek ceramicznych po ok. 24 godzinach, do układania odpornych na odkształcenia płyt z kamienia naturalnego i sztucznego po ok. 2 dniach. Klasyfikację wytrzymałościową CT-C35-F5 zgodnie z normą PN-EN 13813 uzyskujemy zaledwie po 7 dniach, zaś CT-C40-F6 po 28 dobach.

W obliczu nieco dłuższego czasu wykonawczego, możemy z powodzeniem postawić na Sopro Rapidur® B5. To specjalne spoiwo, zmodyfikowane dodatkiem tworzyw sztucznych, dzięki któremu wystarczą zaledwie 72 godziny, by z powodzeniem rozpocząć układanie płytek ceramicznych oraz 5 dni, by wykonać okładzinę z użyciem kamienia naturalnego. Klasyfikację wytrzymałościową CT-C45-F7 uzyskujemy zaledwie po 3 dniach, zaś CT-C55-F9po 28 dobach.

Zarówno Sopro Rapidur® B5, jak i Sopro Rapidur® M5 można stosować do wykonywania jastrychów ogrzewanych, zespolonych, pływających i jastrychów na warstwie oddzielającej, w pomieszczeniach i na zewnątrz, a także w przypadku ogrzewania podłogowego. 

Wszystkie wymienione produkty posiadają certyfikat EMICODE, gwarantujący, że w trakcie nawet intensywnej eksploatacji, do pomieszczeń nie przedostają się żadne substancje szkodliwe, zagrażające samopoczuciu i zdrowiu użytkowników. 

Rada Eksperta Sopro: Podłoża, na których będzie układany jastrych, musza być czyste, trwałe, odporne na odkształcenia oraz pozbawione substancji zmniejszających przyczepność. Jastrychy jako konstrukcje, które muszą wykazywać odpowiednią nośność, należy zaprojektować zgodnie z przewidywanymi obciążeniami. Prace związane z wykonaniem jastrychu musza być dobrze skoordynowane i starannie wykonane.

Po tak wykonanym jastrychu cementowym możemy przystąpić do realizacji jednego z kluczowych elementów prac glazurniczych – bezpiecznej i niezawodnej hydroizolacji.